17 Ekim 2014 Cuma

Kızçelerim ve ben

      Hayat ne çabuk geçiyor oysa daha dün minik prensesimizi bekliyoruz derken şimdi neredeyse altı aylık olacak. Minik kuzum benim ablasına çok benziyor ama sadece fiziksel olarak. Bizi tanıyanlar bilir Defne çok zor bir bebekti, bana az çektirmedi diyebilirim. Ama Bilge onun tam tersi diyebilirim. Daha uysal, en önemlisi uyuyan bir bebek :)) Tabi ki her güzelin bir kusuru var. Bilge'nin kusuru da emmek istememesi. Doğduğundan beri aynı sorunu yaşıyoruz. Doğduğunda sırf emsin diye sütümü kaşıkla verdim. Emzirmek için bir amuda kalkmadığım kaldı. Beş buçuk ayımıza kadar inatla emzirdim. Kilo alımı çok az olmasına rağmen mama ve ek gıdaya başlamadım. Bir haftadır ek gıda veriyorum ve gündüzleri memeyi kesinlikle reddediyor. Artık sadece uykuya geçme aşamalarında ya da uyku sırasında emiyor. Araştırdım ve böyle çocuklar çokmuş. Sadece uykuda emen çocuklar. Neyse buna da şükür diyorum. Ben bebeğimi ,sadece sağlıklı olduğu için değil aramızdaki iletişimin devam etmesi için emzirmeye devam etmek istiyorum. O her reddettiğinde ben çok üzülüyorum. Bebeğini emzirmeyen anneleri de gerçekten hiç ama hiç anlamıyorum. Bunlar bilge cephesinden haberler.
   Gelelim Defneme. Benim kızçem artık birinci sınıfa başladı. Biraz minik okula başlayanlardan. Benimle aynı okula gidiyor. Şimdilik okulu çok seviyor. okuldan gelir gelmez derslerini yapıp  oyuna koşuyor. Bu aralar yine deli gibi resim yapıyor. Yüzme kursuna gidiyor. Annesi gibi boş durmayı hiç sevmiyor. Hiç bir şey yapmasa bile kağıtları kesip biçip ortaya bir şeyler çıkarıyor. Bu arada çok mükemmel bir şekilde ablalık yapıyor. Kardeşini çok seviyor. Ona kitap okuyor. Onunla oyun oynuyor. Bilge de kendiyle ilgilendiği için ablasına karşı farklı tepkiler veriyor. En çok ona gülüyor. Aralarında değişik bir ilişki var.
  Ben mi ben hep koşuşturuyorum. Gerçekten kafamı kaşıyacak vaktim yok sözü benim için söylenmiş diyebilirim. Sabah altıda kalk, çocukları hazırla, okula git, arada gel çocuk emzir, tekrar okula git, gel ödev yaptır, çocuk bak yemek yap ve diğer bütün işleri yap.Geceleri kalk çocuk emzir. Yatağa girdiğimde bütün pilim bitmiş oluyor. Bazen diyorum ki ne olur biri şu çocuklara iki saat baksa de ben hiç bir şey yapmadan sokağa çıkıp özgürce dolaşsam. Çok şey mi istiyorum acaba :))
   Bu aralar  biz böyleyiz. Ben ve kızçeler :))

   

3 yorum:

Hatice Mungan dedi ki...

Cok seker kizlariniz, Allah bagislarin. Zaman cok hizli akiyor haklisiniz. Bu yüzden onlarin her aninin tadini cikarmali.

Deli Anne dedi ki...

bana birkaç yıl önceki halimi anımsattı halin... geçiyor da o sırada çok yoğun geliyor değil mi... çok güzel olmuş kuzular ama maşallah:)

defne naz dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum Hatice, Defnede ilk çocuktu ne olduğunu anlamadan büyüdü.Defnenin bundan sonrasını ve Bilgenin her anını beynime kazımak istiyorum.
Deli annem yorumlarını özlemişim. Gerçekten geçen gün aklıma geldin. Şimdi seni daha iyi anlıyorum. Keşke bir gün 30 saat falan olsa da kendime ayıracak zamanım kalsa:))